
Miejscowość turystyczna. Jeden z większych ośrodków narciarskich w Sudetach. Znajdują się tam 23 wyciągi narciarskie, dobra baza noclegowa i gastronomiczna. W pobliżu Zieleńca znajduje się rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem. Przez rezerwat prowadzi ścieżka przyodnicza do turzowiska i wieży widokowej. Rosną tam rzadkie gatunki drzew, krzewinek, turzyc i rosiczek.

Znajduje się niemal na samym szczycie Szczelińca Wielkiego – najwyższego wzniesienia Gór Stołowych, na wysokości 919 m n.p.m.
Jeden z dwóch w Polsce obiektów, do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tu żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. Jedynym sposobem dotarcia jest wybranie się piechotą.

Jaskinię w Kletnie odkryto w 1966 roku. W trakcie prac archeologicznych znaleziono w niej szkielety niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego i wiele innych zwierząt plejstoceńskich. Jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Turystów zachwyca przede wszystkim różnorodna i dobrze zachowana szata naciekowa jaskini.

Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, który jest drugim co do wysokości w całych Sudetach. Ten cud natury powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim.

Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim, to fascynująca wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Podróż pradawną doliną, pomiędzy kolorowymi łąkami i wysokimi skałami otulonymi rozśpiewanym lasem, od stuleci porastającym zbocza gór Bardzkich to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje spływ.

Jaskinię w Kletnie koło Ogród zoologiczny, który. ma największą kolekcję zwierząt afrykańskich w Europie. Na terenie zoo można zobaczyć galerię obrazów Zdenka Buriana. Największymi atrakcjami zoo jest przejażdżka Safari busem oraz nocne safari.

Twierdza Kłodzka to jeden z najstarszych i zarazem najcenniejszych oraz najdłużej funkcjonujących zespołów obronnych na terenie obecnej Polski.
Przez ponad 900 lat istnienia fortyfikacji wielokrotnie stawała się miejscem walk.

Serce polanickiego uzdrowiska – pełne naturalnych i egzotycznych gatunków roślin, figur oraz rzeźb, fontann, urokliwych alejek czy pięknych i użytecznych zarazem elementów małej architektury. Park Zdrojowy w Polanicy, zajmujący 12,6 ha powierzchni, składa się z 5 różnych części. Może się pochwalić m.in. 15 pomnikami przyrody.

Powstała w latach 1910-1911 i znajduje się w Parku Zdrojowym. Budynek został wzniesiony w stylu secesyjnym. Można w niej skosztować wody mineralnej z ujęcia Wielkiej Pieniawy. W pijalni znajduje się sala koncertowa, hala spacerowa, a także kawiarnie i sklepy z upominkami.

Tętniące życiem centrum uzdrowiskowej miejscowości. Ulica Zdrojowa w Polanicy prowadzi przez wyjątkowo urokliwe zakątki, widać stąd kilka ciekawych zabytków. W znacznej części deptak prowadzi wzdłuż nurtu Bystrzycy Dusznickiej, co po powodzi w 1998r. wymusiło poważną rewitalizację. Rzecz jasna nie brakuje tu wszelakiego rodzaju kawiarni, sklepów i restauracji.

Wielka atrakcja Parku Leśnego w Polanicy-Zdroju, nie tylko w oczach najmniejszych dzieci. Figurę drapieżnika postawiono w 1910 roku – jako symboliczne oznaczenie miejsca, do którego w zamierzchłej przeszłości sięgał lądolód skandynawski. Rzeźba niedźwiedzia polarnego stała się z czasem jednym z najpowszechniej rozpoznawalnych „znaków firmowych” uzdrowiska.

Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej – barokowa bazylika znajdująca się w Wambierzycach koło Radkowa w powiecie kłodzkim oddalona od apartamentu o 11 km. Wybudowana została w latach 1715–1723.